Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
spa
Przejdź do treściRUCH RODZIN NAZARETAŃSKICH W POLSCE I W ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ

Ruch Rodzin Nazaretańskich wyrósł z inicjatywy ks. Tadeusza Dajczera (†2009) i ks. Andrzeja Buczela (†1994) oraz grupy osób świeckich, którzy utworzyli w 1985 r. w Warszawie – w oparciu o kierownictwo duchowe – pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Od 1987 r. Ruch Rodzin Nazaretańskich zaczął się dynamicznie rozwijać w wielu diecezjach Polski, a także za granicą. W Archidiecezji Gdańskiej Ruch został erygowany jako publiczne stowarzyszenie wiernych w roku 2000.

Znana i ceniona książka autorstwa ks. Dajczera – Rozważania o wierze, jest w przeważającej mierze zapisem jego konferencji głoszonych do członków pierwszej wspólnoty. Tym, którzy pragną głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, daje ona praktyczne wskazania, jak kroczyć ku niemu na drodze wiary i nieustannego nawrócenia.

Członkowie Ruchu są wpatrzeni we wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Pragną oni naśladować jej świętość, która realizuje się w codzienności przeżywanej z Bogiem i w braterskiej wspólnocie.

Żyć duchowością Ruchu to dążyć do zjednoczenia z Chrystusem przez komunię z Maryją. Przewodnikami na tej drodze są święci: św. Józef, Maksymilian Kolbe, Jan Paweł II, Juan Diego, Teresa od Dzieciątka Jezus a także Faustyna Kowalska. Szczególną rolę pełni życie sakramentalne, zwłaszcza umiłowanie Eucharystii, oraz duchowa pomoc kapłana, która może przybrać formę stałego spowiednictwa lub kierownictwa duchowego.

Po kryzysie w 2007 r., który był następstwem konfliktu wśród osób odpowiedzialnych za RRN w Warszawie, podjęto – we współpracy i pod opieką hierarchii Kościoła – wysiłek odczytania, przemyślenia i sformułowania właściwego Ruchowi charyzmatu, czyli daru Ducha Świętego, którego udziela On Kościołowi za pośrednictwem Ruchu. Sprecyzowano założenia duchowe i zasady pracy formacyjnej oraz ujęto w formę prawną struktury organizacyjne. Te wysiłki zaowocowały powstaniem statutu oraz komentarza do Aktu oddania Matce Bożej, który streszcza istotę duchowości Ruchu.

Obecnie Ruch w Polsce istnieje jako federacja ponad dwudziestu stowarzyszeń diecezjalnych, działając w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu 2013 r. Delegatem Episkopatu do spraw Ruchu jest Ks. Bp Andrzej Siemieniewski.

Ruch Rodzin Archidiecezji Gdańskiej otrzymał zgodę ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia na przystąpienie do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia RRN (dekret z dnia 04.11.2013 r.) i działa obecnie w oparciu o nowe statuty (diecezjalny i ogólnopolski).

Historia Ruchu może być żywym świadectwem tego, że Pan Bóg ma receptę na każdy kryzys. Co więcej, w swej wszechmocy potrafi nawet ze zła wyprowadzić dobro dla tych, którzy Go miłują i są Mu wierni (Por. KKK 311-314, 412). Tę prawdę, od wieków głoszoną przez Kościół, warto przypominać szczególnie dziś, kiedy małżeństwa i rodziny tak często doświadczają pokusy utraty nadziei w obliczu wielorakich trudności i zranień.
Informacje o Ruchu Rodzin Nazaretańskich można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: rrn.info.pl
Ruch Rodzin Nazaretańskich jest otwarty dla wszystkich, także dla osób samotnych a szczególnie dla rodzin. Grupy Ruchu (dla dzieci, młodzieży dorosłych i małżeństw) są zakładane przy parafiach. Spotkania odbywają się raz w tygodniu pod opieką kapłana z wykorzystaniem materiałów formacyjnych. Zasady dzielenia się wiarą określa tzw. „dekalog spotkań”.

Ruch Rodzin obchodzi swoje święto patronalne w Niedzielę Świętej Rodziny w Oktawie Uroczystości Bożego Narodzenia.
Ze strony diecezjalnej ruchu Rodzin nazaretańskich

Świętość w codzienności

Drogą do świętości w Ruchu Rodzin jest życie aktem zawierzenia siebie Matce Bożej.

Pan Bóg posługuje się ludźmi z pasją. Kimś obdarzonym ogromną pasją i miłością do Boga był ks. Tadeusz Dajczer (1931-2009). Ks. Tadeusz, poprzez swoją decyzję pójścia za Bogiem do końca i autentyczną troskę o dusze ludzkie, w wielu osobach wzbudził pragnienie pogłębionego życia wewnętrznego i świętości.

Coroczne letnie rekolekcje, dni skupienia, grupy dzielenia, spotkania małżeńskie, kierownictwo duchowe stwarzają okazją do odkrywania w monotonii życia miłości Pana Boga oraz Jego świętości. Zatrzymanie, wyciszenie, modlitwy… to wszystko otwiera umysł i serce na tajemnice związane z wiarą chrześcijańską.

Nie ma świętości bez krzyża. Dlatego umiłowanie drobnych i większych trudności i przeciwności bardziej prowadzi do uświęcenia niż zbyt długie modlitwy czy dobre uczynki wykonywane dla oka.

Praca nad świętością związana jest z stałą formacją. Materiałem formacyjnym w maju i czerwcu 2014 r. będzie książka "Nie lękaj się swojej słabości, zaufaj Mi".
Zachęcamy do zapoznania się ze statutem Ruchu Rodzin Nazaretańskich obowiązującym w Archidiecezji Gdańskiej.

Parafia Świętej Rodziny w Gdyni
81-333 Gdynia ul. Kołłątaja 40
Wróć do spisu treści